Erdoğan: ‘Seçim Kaybetsem de Erken Emekliliğe Karşıyım’İSTANBUL —
Cuma günü açıklanan TÜİK verilerine bakılırsa Türkiye tarihin en yüksek işsizlik rakamlarına yaklaşırken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonominin toparlanmakta olduğu ve istihdamın yükseleceği bildiriını verdi.

Bugün İstanbul’da toplumsal Güvenlik Kurumu binalarının açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı, Kayıt dışı istihdamı yüzde 52 seviyesinden yüzde 36’ya kadar indirdik. Kayıt dışı ile beraber toplam istihdam, 29 milyonun üzerine kadar çıktı. İstihdamda son dönemde yaşamış olduğumız kayıpları da hızla telafi ediyoruz. Daha önce yüzde 8,4 seviyesine kadar düşürdüğümüz işsizlik oranı, geçtiğimiz senenin Ağustos ayında maruz kalmış olduğumız kur, enflasyon, faiz ataksının arkasından yüzde 14’e kadar çıktı. Bu oranın özellikle Eylül verisinin belli olmasıyla beraber tekrar düşmeye başlamasını bekliyoruz. İş gücü arzı devamlı artan Türkiye daha çok yatırım yaparak daha çok üretip, ihraç ederek istihdamını geliştirecektir’’ dedi.

‘‘Enflasyon 2020’de tek haneye inecek’’

AKP’nin iktidara vardığında 36 milyar dolar olan ihracatı 171 milyar dolara yükselttiğini hatırlatan Erdoğan, hükümetin dünyanın ve ülkenin değişen gereksinimlarına uygun istihdam politikası geliştirerek yurttaşlara yüksek yaşam standardı sağlayacağını açıkladı.

‘‘Cari işlemler hesabının Eylül ayı itibariyle verdiği fazla 5,9 milyar dolara çıktı. Eskiden açık veriyordu, şimdi fazla veriyor. Altın ve enerji hariç tutulduğunda bu sayı 47,7 milyar dolar fazlaya kadar çıkıyor. Turizmde hakkaten verimli bir sfaiz geçiriyoruz. Bu yıl gezgin sayısı 50 milyonu aşacak. Türkiye artık önemli bir destinasyon oldu dünyada. Oluşturulan şirket sayısı yüzde 22’ye yakın arttı. Ana karşıcılık, ‘azaldı’ diyerek aslı astarı olmayan söylüyor. İşlerine gelmiyor. Enflasyon da 2020’de tek haneli rakama inecek. Yatırımda girişimcinin kredi faizi tek haneliye girmiş olduğu anda, istihdam, üretim, rekabet gücü de artacak anlamına gelir.’’

Erdoğan: ‘‘Seçim kaybetsem de erken emekliğe karşıyım’’

yalnız Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en çok etki yaratan sözleri Emeklilikte Yaşa Takınlar (EYT’liler) ile ilgili açıklamalarıydı. Cumhurbaşkanı, averaj iki senedir başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere biroldukça kentte yapmış oldukları eylemlerle emeklilik haklarına kavuşmak isteyen EYT’lilere bunun asla mümkün olmayacağı bildiriını verdi.

Türkiye’deki emekli sayısının da 6,5 milyondan 12,9 milyona terfi ettiğini buna rağmen toplumsal güvenlik sisteminin kendi kendisini finanse ettiğini vurgulayan Erdoğan, ‘‘Geçmişte SSK’yı batkı ettirenlerin bugün erken emeklilik başta olmak üzere teklif ettikleri her uygulamayla aynı amacı güttükleri bir gerçektir. Tutturmuş bir EYT. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim başımıza bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödeyecekler ve ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne süre emekli olması gerekiyorsa o süre olsun. Bu hesap kötü, şer, zararlı bir hesaptır. Hepimiz bunu politik hesaplarla yapmayız, yapmayacağız da. Arkadaşlarıma söylüyorum beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin faydası nerede ise varım. Milletimin ve ülkemin ziyanına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum’’ dedi.

‘‘Tutturmuş bir EYT’’ sözleriyle CHP liderini hedef alan Cumhurbaşkanı, Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü esnasında tv yapımcısı Savaş Ay’ın yapmış olduğu bir programın görüntülerini de mitingi dolduranlara izlettirdi.

Erdoğan: ‘‘Bay Kemal teröristlerle birlikte yürüdü, PKK ile birlikte yürüdü’’

Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu ile ilgili eleştirileri SSK Genel Müdürlüğü dönemiyle sınırlı kalmadı. Cumhurbaşkanı, ana karşıcılık partisi liderini teröristlerle kol kola girmekle kabahatladı.

Cumhurbaşkanı, ‘‘ABD ziyaretini izlediniz. Meydana getirdiğimız görüşmeler, orada vardığımız neticeler ve Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili Mehmetpişmemişimizin özellikle Suriye’nin kuzeyinde aldığı başarı ve kazandığımız savaşım bir şeyi ortaya koyuyor. Bu millet bir şeye inandım mı bunu başarır. Mehmedimizle birlikte bu mücadelenin içinde olan Suriye ulusal Ordusu var, onlar da 160-170 yöreında şehit verdi. Onlar için ana karşıcılık, ‘terörist’ diyor. Sen iyi mi oluyor da onlara terörist diyorsun? Çünkü Bay Kemal teröristlerle beraber yürüdü, PKK ile birlikte yürüdü, PKK’nın destekledikleriyle birlikte yürüdü. Bu belgelerle, filmlerle her şeyle elimizde’’ dedi.

‘‘Teröristlerle Kürt kardeşlerimi birbirlerine karıştırmayalım’’

Cumhurbaşkanı Suriyeli Kürtleri YPG ve PYD ile bir ve aynı saymanın Türkiye’deki Kürt yurttaşlarına haksızlık bulunmuş bulunmuş olduğunu açıkladı.

‘‘Ne diyorlar? Kürtler. Öyle bir şeye getiriyorlar ki YPG ile PYD’yi, ‘Kürt’ diye tanımlıyorlar. Bu bir kere benim Kürt yurttaşlarıma saygısızlıktır. Saygısızlığın daniskasıdır. Teröristlerle Kürt kardeşlerimi birbirlerine karıştırmayalım. Hep söylüyorum, 50 Kürt milletvekilim var. Bizim farkımız yok. Çünkü tamamımız Kürt’üyle, Abaza’sıyla, Çerkez’iyle yaratanı yaratandan ötürü sevdik. Cenup sınırlarımız süresince bir terör koridoru kurma projesi bizi kendi içimize hapsetme projesidir. Tehditleri sınırlarımızın haricinde bertaraf edecek adımlar attık.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir