FED’den 2019’un Üçüncü Faiz İndirimi

ABD Merkez Bankası (FED) 2019’da üçüncü defa faiz indirimine gitti. FED’in bu beklenen adımının amacı küresel tecim savaşının gölgesindeki ABD ekonomisinin resesyona girmesini önlemek.

FED, yüzde 0,25’lik düşüşle faiz oranını %1,50 ila %1,75 hedef aralığına çekti.

FED’den meydana getirilen açıklamada ekonomik görünüm mevzusunda gelecek bilgilerin tesirinin gözlemleneceği belirtildi.

FED Başkanı Jerome Powell düzenlemiş olduğu basın toplantısında faiz indiriminin ABD ekonomisine tampon olmak için yapıldığını bir tek durumun fenaye gitmesi halinde bir kere daha faiz indirimine gidilmesi mümkünlığının düşük bulunmuş olduğunu söylemiş oldu.

FED bu yıl yaptığı bu üçüncü faiz indirimiyle 2018’de yaptığı dört faiz artışından birini daha geri çekmiş oldu.

Powell, “Bu adımı ABD ekonomisinin küresel gelişmeler karşısındaki gücünü korumak ve mevcut risklere karşı güvence oluşturması için attık” dedi.

Powell, para politikalarının iyi durumda bulunduğunu ve uygun durumunu sürdürmesi mümkünlığının da yüksek bulunduğunu kaydetti.

Powell tarafınca meydana getirilen izahat FED’in bundan sonrasında yapılacak senenin son toplantısında faiz indirimi yapması beklentisini azalttı.

Kendisine hangi durumda yeni bir teşvik adımı atılması kararı alınabileceği sorulduğunda Powell, verileri gene gözden geçirmelerine niçin olacak gelişmeler yaşanması halinde duruma uygun yanıtı vereceklerini söylemiş oldu.

Küresel ticarette yaşanmış olan gelişimleri ve Brexit’i iş yatırımlarını ve üretimi negatif etkileyen faktörler içinde gösteren Powell “yalnız bütüne bakılmış olduğunda ekonominin bu yıl esen rüzgarlar karşısında dayanıklı bulunmuş olduğunu görüyoruz” ifadesini kullandı.

Powell Çin’le bir tecim anlaşmasının mümkün olduğu işaretlerine ve anlaşmasız Brexit mümkünlığının azalmasına dikkati çekerek, küresel düzeydeki risklerin tamamen sona ermese de durulduğuna vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir